close
تبلیغات در اینترنت
عايشه و شدّت حسادتش به خديجۀ کبري

ایران سرای من
الهم عجل لولیک الفــــــرج
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بــا سلام خدمت بازدید کنندگان محتــرم،بـــه وبلاگ شخصی علــی کاکـــاونــــــد خوش آمدید.امیدوارم لحظـات خوبــی رو بگذرانیـــــد و ازاینکه وقت خـود را صـــرف مشاهــــده ایــــــن بلاگ نمودید،متشکرم اکثر مطالبی که در این وبلاگ منتشر می شود،دست نوشته ها و عقایـــد شخصی مدیر سایت می باشد مگر اینکه برای آن منبع دیگری ذکر شده باشد.این وب سـایت در سایت ساماندهــی وب سایت های ایرانی ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامــــی می باشد. این وب سایت مسئولیتی در مورد پیام هـــای ارسالی توسط کاربران نخواهد داشت.هر گونــــه پیوند به بیـــرون و یا باز نشـــر مطالب سایتهـــای دیگر الزاما به معنی تائید مطالب و محتواى آنها نیسـت. استفاده از تمــــام مطالب نوشته شده من در این وبسایت آزاد می باشد. همچنین می توانید برخی دیگر از وبلاگ های افشین کاکاوند را در زیر مشاهده فرمائید:تصاویر عمره 92 ..................powerirani.lxb.ir.. ...........ak110.mihanblog.com..... (((الهم عجل لولیک الفرج))).
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 33 نفر
بازدیدهای دیروز : 38 نفر
كل بازدیدها : 789286 نفر
بازدید این ماه : 1045 نفر
بازدید ماه قبل : 7005 نفر
نظرات : 882
كل مطالب : 352 عدد
تعداد اعضا : 715 نفر
امروز : یکشنبه 25 آذر 1397
جستجوی مطالب

Google
iranam.rozblog.com

عايشه و خشم پيامبر صلي الله عليه وآله

   علي بن ابي‏طالب و فاطمه زهرا –سلام الله عليهما در خانۀ پيامبر خدا –صلي الله عليه وآله گرد آمدند و در انتظار زينب بودند که با خاله‏اش هاله، بيايد. همين که هاله وارد شد، پيامبر با وجد و سرور وي را خوش‏آمد گفت! عايشه را حسادت گرفت که پيامبر از همسر فقيدش خديجه به اين حالت ياد کند و به خواهرش هاله خوش‏آمد مي‏گويد!

عايشه خود از اين ماجرا چنين حکايت مي‏کند که:

«هاله از رسول‏اللَّه اذن ورود خواست. گويا پيامبر –صلي الله عليه وآله به ياد حضرت خديجه –سلام الله عليها افتاده بود که به هاله آنچنان با خوشحالي خوش‏آمد مي‏گفت و فرمود: «خدايا! هاله!» من (عايشه) به غيرت آمده، گفتم: «هنوز پيرزني از زنان قريش را که دندان‏هايش ريخته بود و از دنيا رفته است، ياد مي‏کني! حال آن که خدا بهتر از او را به تو داده است! پيامبر با شنيدن سخنان من خشم آمد و گفت: «نه، به خدا، خداوند بهتر از او را به من نداده است! او زماني به من ايمان آورد که مردم کافر بودند و در دوراني تصديقم کرد که مردم تکذيب مي‏کردند و زماني با مال خود مرا ياري رساند که مردم مرا محروم ساخته بودند و خداي عزّ و جلّ، از او به من فرزند داد.»

عايشه گويد: با خود گفتم از اين پس از خديجه بدگويي نخواهم کرد![1] .

عايشه مي‏گويد: «بر هيچيک از همسران پيامبر حسد نورزيدم آن گونه که بر خديجه، حال آنکه او را نديده بودم! امّا رسول‏اللَّه بسيار از او ياد مي‏کردند و گاه گوسفندي ذبح مي‏نمودند و آن را تکه تکه کرده براي دوستان خديجه مي‏فرستادند! بسيار مي‏شد که مي‏گفتم: گويي در دنيا جز زني خديجه نيست. آن حضرت مي‏فرمود: «او زماني به من ايمان آورد که مردم کافر شدند و تصديق کرد مرا، هنگامي که مرا تکذيب کردند، و با ثروت خود با من مساوات کرد، آنگاه که مرا محروم ساختند و از او مرا فرزنداني است.»

و نيز عايشه روايت مي‏کند که پيرزني در خانۀ من به زيارت پيامبر –صلي الله عليه وآله آمد، پيامبر به او خوش‏آمد گفت و احترام کرد و رداي خود را براي او گسترد و او را بر آن نشانيد. همين که آن پيرزن رفت، از پيامبر صلي الله عليه وآله دربارۀ او پرسيدم که کيست؟ پيغمبر صلي الله عليه وآله فرمود: «او در زمان خديجه به ديدن ما مي‏آمد.» [2].

  به شهادت تاريخ، بهترين و والاترين همسران پيامبر–صلي الله عليه وآله خديجۀ کبري مادر فاطمه زهرا –سلام الله عليها بود. و او از فداکارترين همسران پيامبر بود که هم ثروتش و هم خود را فداي راه پيامبر–صلي الله عليه وآله نمود. متقي هندي مي‏گويد: «خير نساء الجنه خديجه بنت خويلد»[3] (بهترين زنان بهشت خديجه دختر خويلد است. )

   خديجه آن قدر مقام ارزشمند در نزد خدا داشت که براي او همانند مريم مائده آسماني نازل مي‏شد. در همين راستا بخاري و مسلم مي‏گويند: «عن ابي زرعه قال: سمعت ابا هريره قال: اتي جبريل النبي–صلي الله عليه وآله  فقال يا رسول‏الله هذه خديجه قد اتتک معها اناء فيه ادام او طعام او شراب فاذا هي اتتک فاقرا سلام‏الله‏عليها من ربها عزوجل و مني و بشرها ببيت في الجنه من قصب لا صخب فيه و لا نصب»[4]

ابوهريره روايت کرده است: جبرئيل بر پيامبر–صلي الله عليه وآله نازل شد و ظرفي از بهشت آورد که در آن طعام و شراب بهشتي بود و گفت:« اي رسول خدا اين مائده مال خديجه است، از طرف پروردگار و من به او سلام برسان و به او مژده بده به قصري در بهشت که در آن سر و صدا و مشقت نيست. »

   مقام خديجه چنان بالا گرفت که خداوند به وسيلۀ جبرئيل به خديجه سلام فرستاد و او را پاداش عظيم وعده داد که هيچ يک از گذشتگان اصحاب بدان مقام نرسيدند. بلي ،موقعيّت خديجه را هيچ يک از همسران پيامبر نداشت زيرا هيچ کدام به اندازۀ او خلوص نيّت و ارادت به پيامبر–صلي الله عليه وآله نداشتند و بذل مال و تحمّل رنج و مصيبت نکردند، ولي عايشه اين مقام و موقعيّت را نسبت به خديجه نمي‏توانست تحمّل کند.

حميدي در کتاب «الجمع بين الصحيحين» از مسند عايشه مي‏گويد: «ما غرت علي امراه من نساء النبي الا علي خديجه و ما رايتها قط ولکن کان يکثر ذکرها»[5]

(حسادت نکردم بر احدي از زنان پيامبر به‏اندازه‏اي که بر خديجه حسادت کردم، با وجود اينکه او را هرگز نديدم و ليکن پيامبر–صلي الله عليه وآله او را بسيار ياد مي‏کرد. )

هر وقت پيامبر–صلي الله عليه وآله گوسفندي مي‏کشت،  آن را قطعه قطعه مي‏کرد و براي دوستان خديجه مي‏فرستاد، بعضا! به او مي‏گفتم که:« گويا در دنيا جز خديجه، زن ديگري نبود»، مي‏فرمود: «چرا بود ولي او مادر فرزندم (فاطمه) بود. »

بعد مسلم از قول عايشه مي‏گويد: «و لقد امره ربه عزوجل ان يبشرها ببيت من قصب في الجنه»[6]

(پروردگارش جبرئيل را امر کرد که به او بشارت دهد به خانه‏اي از ني در بهشت. )

مسلم در ادامه مي‏گويد: «عن عايشه استاذنت هاله بنت خويلد اخت خديجه علي رسول‏الله –صلي الله عليه وآله  فعرف استئذان (هاله) فارتاح لذلک فقال اللهم هاله بنت خويلد فعرت و ما تذکر من عجوز من عجائز قريش حمراء الشدقين هلکت في الدهر فابدلک الله خيرا منها»[7]

از عايشه نقل شده است که هاله خواهر خديجه از پيامبر–صلي الله عليه وآله اجازه خواست تا خدمت او مشرف شود، پيامبر–صلي الله عليه وآله وقتي که از طلب اجازۀ هاله با خبر شد از اين جهت خوشحال شد و گفت: «بار خدايا خواهر خديجه هاله دختر خويلد آمده!» عايشه مي‏گويد:« من ناراحت شدم و به غيرتم برخورد و به پيامبر–صلي الله عليه وآله گفتم: «براي چه از پيرزني از پيرزن هاي قريش که موهايش سفيد بوده و رنگ مي‏کرده ياد مي‏کني، در حالي که او از دنيا رفته است و خداوند بهتر از آن را به تو داده است. »

همچنين ام ّرومان (که ظاهراً! مادر عايشه است) گفت: «خديجه همسايه‏اي داشت که سفارش او را به پيامبر–صلي الله عليه وآله  کرد و هر وقت براي پيامبر–صلي الله عليه وآله غذايي مي‏آوردند مي‏فرمود: «از آن مقداري براي دوستان خديجه ببرند»، و از خديجه بسيار ياد مي‏کرد، عايشه گفت: «چه قدر نام خديجه را مي‏بري؟ گويا در روي زمين غير از او زن ديگري وجود ندارد»، پيامبر–صلي الله عليه وآله متغيّر شد و فرمود:

«قومي عني الي ناحيه فقمت الي ناحيه من البيت» (از نزد من دور شو و کنار برو)، عايشه مي‏گويد: «به گوشۀ خانه رفتم»، ام ّرومان گفت: «من عرض کردم: يا رسول‏الله–صلي الله عليه وآله عايشه دختر جواني است. او را از پيش خود مران»، پيامبر–صلي الله عليه وآله گفت:

«يا عايشه ان خديجه اتت بي اذکفر قومک و رزقت منه الولد»

 

(اي عايشه! خديجه کسي بود که وقتي که قوم تو همه کافر بودند به من ايمان آورد و از او فرزندي (چون فاطمه) نصيب من شد. )

 

 

[1] . مسند احمد حنبل.

[2] . صحيح بخاري، و مسلم فضايل خديجه

[3] . کنزالعمال، ج 12، حديث 344405.

[4] . صحيح مسلم، ج 15، ص 199، باب فضائل خديجه و بخاري باب فضائل، و نووي در شرح اين حديث گفته است که اين حديث در نزد جمهور حجت است.

[5] . صحيح مسلم، ج 15، ص 202 و صحيح بخاري، ج 4، ص 231.

[6] . صحيح مسلم، ص 201.

 

[7] . صحيح مسلم، ج 15، ص 202 که البته در چاپ جديد کلام پيامبر–صلي الله عليه وآله «قومي عني الي ناحيه» نيست.

 
درباره : الهم صل علی محـــمد و آل محمـــــــد و عجل فرجهم ,مذهبــــــــی ,سیاســـــی ,شخصیت های اسلامی ,همسران پیامبر ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
ختـم همـگانـی زیـارت عـاشورا به نیـت تعجـیل در فـرج مـولا
متن کامل زیارت عاشورا همراه با ترجمه فارسی
برچسب ها : عايشه و شدّت حسادتش به خديجۀ کبري , مقام خديجه چنان بالا گرفت که خداوند به وسيلۀ جبرئيل به خديجه سلام فرستاد و او را پاداش عظيم وعده داد که هيچ يک از گذشتگان اصحاب بدان مقام نرسيدند. بلي ،موقعيّت خديجه را هيچ يک از همسران پيامبر نداشت زيرا هيچ کدام به اندازۀ او خلوص نيّت و ارادت به پيامبر–صلي الله عليه وآله نداشتند و بذل مال و تحمّل رنج و مصيبت نکردند، ولي عايشه اين مقام و موقعيّت را نسبت به خديجه نمي‏توانست تحمّل کند. ,


نوشته شده در 05 / 10 / 1392 توسط مدیر سایت| بازدید : 1090 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
نام ارسال کننده : Unknown
شکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک
13 تير 1395 | 20:05
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
مطالب پر بازدید
ورود به سایت بازدید : 2469
فشن ها در تهران بازدید : 2317
عطر انتظار بازدید : 2303
سفری بسوی شام بازدید : 2181
عاشورا و مهدویت بازدید : 2165
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سرویس میزبانی وبلاگ در ایران کدام است؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به ایران سرای من مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا