close
تبلیغات در اینترنت
فرمان و آزمایش الهی (سفر حج)

ایران سرای من
الهم عجل لولیک الفــــــرج
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بــا سلام خدمت بازدید کنندگان محتــرم،بـــه وبلاگ شخصی علــی کاکـــاونــــــد خوش آمدید.امیدوارم لحظـات خوبــی رو بگذرانیـــــد و ازاینکه وقت خـود را صـــرف مشاهــــده ایــــــن بلاگ نمودید،متشکرم اکثر مطالبی که در این وبلاگ منتشر می شود،دست نوشته ها و عقایـــد شخصی مدیر سایت می باشد مگر اینکه برای آن منبع دیگری ذکر شده باشد.این وب سـایت در سایت ساماندهــی وب سایت های ایرانی ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامــــی می باشد. این وب سایت مسئولیتی در مورد پیام هـــای ارسالی توسط کاربران نخواهد داشت.هر گونــــه پیوند به بیـــرون و یا باز نشـــر مطالب سایتهـــای دیگر الزاما به معنی تائید مطالب و محتواى آنها نیسـت. استفاده از تمــــام مطالب نوشته شده من در این وبسایت آزاد می باشد. همچنین می توانید برخی دیگر از وبلاگ های افشین کاکاوند را در زیر مشاهده فرمائید:تصاویر عمره 92 ..................powerirani.lxb.ir.. ...........ak110.mihanblog.com..... (((الهم عجل لولیک الفرج))).
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 25 نفر
بازدیدهای دیروز : 38 نفر
كل بازدیدها : 789278 نفر
بازدید این ماه : 1037 نفر
بازدید ماه قبل : 6997 نفر
نظرات : 882
كل مطالب : 352 عدد
تعداد اعضا : 715 نفر
امروز : یکشنبه 25 آذر 1397
جستجوی مطالب

Google
iranam.rozblog.com

  فرمان الهی نازل شد که: «باید رسول اللّه  صلی الله علیه وآله  به اتّفاق عموم مسلمانان به مسافرت حج برود و مناسک را به طور کامل در مقابل همۀ مسلمین انجام دهد و به آنها بیاموزد». عدّه‏ ای از طرف پیغمبر  صلی الله علیه وآله  مأمور شدند که مسلمانان را برای ادای مناسک دعوت کنند.

مأمورین رسول اللّه  صلی الله علیه وآله ، در میان قبایل و طوایف مختلف اعلام حج نمودند. هر یک از مسلمانان که در خود استطاعت مسافرت به مکّه را می‏ دید، به راه افتاد. جمعیّت از اطراف جزیرةالعرب، پیاده و سواره به طرف مکّه سرازیر شدند. شهر مدینه یکباره خالی شد و عموم مسلمانان- از زن و مرد- در رکاب پیغمبر –صلی الله علیه وآله- به طرف مکّه به راه افتادند.

در این سفر، تمام زنان و بستگان پیغمبر  صلی الله علیه وآله  هم ملازم رکاب بودند. زهرا  سلام الله علیها  در ملازمت پدر، برای ادای این فریضِۀ مقدّسه به راه افتاد.

رسول اللّه  صلی الله علیه وآله  از پنج فرسنگی مدینه- «مسجد شجره»- محرم شد و لبیک گویان به طرف مکّه به راه افتاد، تا اینکه وارد شهر مکّه شد و اعمال عمرۀ تمتع- از طواف و سعی و تقصیر- را به جا آورد. عموم جمعیّت مسلمان هم، قدم به قدم در خدمت رسول‏اللّه  صلی الله علیه وآله  این اعمال را به جا آوردند.


   کاروان  به مکّه رسید. روز دوّم توقّف پیغمبر  صلی الله علیه وآله  در شهر مکّه، آیات اوّل سورۀ عنکبوت بر رسول ‏اللّه  صلی الله علیه وآله  نازل شد:

بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

«الم. اَحَسِبَ النَّاسُ اَنْ یُتْرَکُوْا اَنْ یَقُوْلُوا آمَنَّا وَ هُمْ لایُفْتَنُونَ؛ وَ لَقْدُ فَتَنَّا الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلْیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذینَ صَدَقُوْا وَلْیَعْلَمَنَّ الْکاذِبِینَ؛ اَمْ حَسِبَ الَّذِینَ یَعْمَلُوْنَ السَّیِئاتِ اَنْ یَسْبِقُونا ساءَ ما یَحْکُمُونَ.»

(آیا مردم پنداشتند به مجرد این که گفتند ایمان آوردیم، رها می‏شوند و مورد آزمایش قرار نمی‏ گیرند؛ در حالی که ما افراد پیشین را آزمودیم تا خدا افراد راستگو و اشخاص دروغگو را بداند. آیا افراد بدکاره گمان می‏کنند که بر ما سبقت می‏گیرند؟ چه بد حکم کرده‏ اند).

پیغمبر  صلی الله علیه وآله از جبرئیل پرسید: «مراد از این آزمایش (که افراد راستگو و دروغگو سنجیده می‏شوند)، چیست؟»

جبرئیل عرض کرد: «یا محمّد! خدا به تو سلام رسانده و فرمود: من هیچ پیغمبری را نفرستادم مگر این که به او فرمان دادم که در هنگام فرارسیدن مرگش، برای خود جانشینی تعیین کند تا تعالیم و احکام او را زنده نگه دارد. کسانی که به عنوان فرمانبرداری خدا و رسول، در تحت حکومت جانشینان پیغمبران قرار گرفتند، آنها راستگویان و کسانی که در برابر جانشینان پیغمبران سرکشی نمودند، دروغگویانند. یا رسول ‏اللّه! هم‏ اکنون هنگام رفتن تو به سوی پروردگار فرارسیده، و خدا به تو فرمان می‏دهد که بعد از خود، علی بن ابی طالب  علیه السلام  را (به عنوان رهبر و زمامدار اسلام و مسلمین) نصب فرمایی... ».

 پس از پایان وحی، پیغمبر  صلی الله علیه وآله ، علی  علیه السلام  را طلبید، درب حجره را بست و آنچه را که جبرئیل بر آن حضرت نازل کرده بود، برای امیرالمؤمنین  علیه السلام  تعریف کرد و به وی گوشزد فرمود که «مسئولیت رهبری و زمامداری بعد از رسول ‏اللّه  صلی الله علیه وآله ، به عهدۀ اوست». اسرار نبوّت و ودایع پیامبری را به وی سپرد و علوم و حکمت ها را به او آموخت. این مصاحبۀ پیغمبر  صلی الله علیه وآله  و علی  علیه السلام ، یک شبانه ‏روز طول کشید.

 

کنجکاوی

   این مطلب از نظر عموم بستگان و نزدیکان پیغمبر  صلی الله علیه وآله  شگفت‏ آور بود و همه در مقام تعقیب این جریان برآمدند. عایشه - که از همه کنجکاوتر بود- خدمت پیغمبر  صلی الله علیه وآله  عرض کرد: «یا رسول‏ اللّه  صلی الله علیه وآله- ! خلوت کردن شما با پسرعموی گرامیتان به طول انجامید. ممکن است علّت آن را بیان فرمائید؟»

پیغمبر  صلی الله علیه وآله از او روی برگرداندند.

عایشه با اصرار بیشتری عرضه داشت: «ممکن است این موضوع را به من بفرمایید. ..

پیغمبر  صلی الله علیه وآله  فرمود: «...من مأمور شده ام این موضوع را به عموم مسلمانان برسانم، هرگاه که من نتیجۀ این مصاحبه را به عموم مردم اعلام کردم، تو هم خواهی دانست».

عایشه از تعقیب خود منصرف نشد و اصرارش را ادامه داد: «یا رسول ‏اللّه! در صورتی که این مطلب موضوعی است که باید همگان بدانند و مصلحت ملّت در آن است، چه مانعی دارد که من زودتر بفهمم و به این وسیله نسبت به سایرین سبقتی داشته باشم؟»

پیغمبر  صلی الله علیه وآله  فرمود: «من این راز را به تو می‏گویم؛ امّا به شرط این که عهد کنی در خصوص این مطلب را با احدی در میان نگذاری؛ تا من [به صورت اعلام عمومی] به اطلاع همگان برسانم.... و اگر ضایع گردانی آن را و ترک نمایی رعایت آن چیزی را که به تو می گویم، کافر خواهی شد و... از عمل تو هیچ ضرری به خدا و رسول او نخواهد رسید.». البتّه پیامبر می دانستند که او راز را فاش خواهد کرد، امّا به حکمتی آن را به او گفتند.

 

رازداری

   عایشه با سوگندهای شدید و جدّی، این پیمان را با پیغمبر  صلی الله علیه وآله  استوار کرد. رسول‏اللّه  صلی الله علیه وآله  هم، جریان خلافت و جانشینی علی  علیه السلام  را بعد از خود - برحسب فرمان خدا- با وی در میان گذارد. عایشه هم، بی‏ درنگ جریان را به همسر دیگر رسول‏اللّه- حفصه- نقل کرد؛ او هم، بلافاصله مطلب را به پدرش- عمربن خطاب- رسانید. این قضیه در مدّت کوتاهی، بین عدّه‏ ای از مسلمین منتشر شد.
درباره : اماکن مکه مکرمه ,تنگه ارشا-(غدیر) ,الهم صل علی محـــمد و آل محمـــــــد و عجل فرجهم ,مذهبــــــــی ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
ماجرای برج شیطان در مکه
نکته پایانی جریان غدیر خم
برچسب ها : فرمان الهی، سفر حج , آزمایش الهی , فرمان و آزمایش الهی (سفر حج) , عایشه با سوگندهای شدید و جدّی، این پیمان را با پیغمبر صلی الله علیه وآله استوار کرد. رسول‏اللّه صلی الله علیه وآله هم، جریان خلافت و جانشینی علی علیه السلام را بعد از خود - برحسب فرمان خدا- با وی در میان گذارد. عایشه هم، بی‏ درنگ جریان را به همسر دیگر رسول‏اللّه- حفصه- نقل کرد؛ او هم، بلافاصله مطلب را به پدرش- عمربن خطاب- رسانید. این قضیه در مدّت کوتاهی، بین عدّه‏ ای از مسلمین منتشر شد. ,


نوشته شده در 16 / 10 / 1392 توسط مدیر سایت| بازدید : 1301 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
نام ارسال کننده : ناشناس
____________با عرض پوزش___امکان نمایش این نظر مهیا نیست___________شکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک
2 شهريور 1395 | 14:46
نام ارسال کننده : Unknown
شکلکشکلکشکلکشکلک
17 تير 1395 | 14:34
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
مطالب پر بازدید
ورود به سایت بازدید : 2469
فشن ها در تهران بازدید : 2317
عطر انتظار بازدید : 2303
سفری بسوی شام بازدید : 2181
عاشورا و مهدویت بازدید : 2165
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سرویس میزبانی وبلاگ در ایران کدام است؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به ایران سرای من مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا