close
تبلیغات در اینترنت
غدیر خم از دیدگاه علمای شیعه و سنی

ایران سرای من
الهم عجل لولیک الفــــــرج
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بــا سلام خدمت بازدید کنندگان محتــرم،بـــه وبلاگ شخصی علــی کاکـــاونــــــد خوش آمدید.امیدوارم لحظـات خوبــی رو بگذرانیـــــد و ازاینکه وقت خـود را صـــرف مشاهــــده ایــــــن بلاگ نمودید،متشکرم اکثر مطالبی که در این وبلاگ منتشر می شود،دست نوشته ها و عقایـــد شخصی مدیر سایت می باشد مگر اینکه برای آن منبع دیگری ذکر شده باشد.این وب سـایت در سایت ساماندهــی وب سایت های ایرانی ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامــــی می باشد. این وب سایت مسئولیتی در مورد پیام هـــای ارسالی توسط کاربران نخواهد داشت.هر گونــــه پیوند به بیـــرون و یا باز نشـــر مطالب سایتهـــای دیگر الزاما به معنی تائید مطالب و محتواى آنها نیسـت. استفاده از تمــــام مطالب نوشته شده من در این وبسایت آزاد می باشد. همچنین می توانید برخی دیگر از وبلاگ های افشین کاکاوند را در زیر مشاهده فرمائید:تصاویر عمره 92 ..................powerirani.lxb.ir.. ...........ak110.mihanblog.com..... (((الهم عجل لولیک الفرج))).
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 88 نفر
بازدیدهای دیروز : 66 نفر
كل بازدیدها : 794162 نفر
بازدید این ماه : 88 نفر
بازدید ماه قبل : 996 نفر
نظرات : 887
كل مطالب : 352 عدد
تعداد اعضا : 715 نفر
امروز : دوشنبه 01 بهمن 1397
جستجوی مطالب

Google
iranam.rozblog.com

عاتق بن غيث بلادي

 او از علماي سني است و از سال 1393 تا 1398 براي تعيين مسير هجرت پيامبر صلي اللَّه عليه و آله سه سفر اکتشافي برنامه ريزي شده و با مقدمات لازم انجام داده و کليه ي شهرها و روستاها و بيابانها و چشمه ها و ساير جزئيات منطقه ي بين مکه تا مدينه را شناسايي کرده و محل آنچه از بين رفته تعيين نموده و در دو کتاب خود «علي طريق الهجرة»: ص 67/60 و «معجم معالم الحجاز»: ج 3 ص 159 همراه با چند نقشه منعکس نموده است. او سفر خود به منطقه ي غدير خم و کيفيت جغرافيايي، آن را چنين توصيف مي کند:

از جحفه به «قصر عليا» آمدم. در آنجا شخصي از اهل منطقه را ديدم و درباره ي «چشمه ي غدير خم» سؤال کردم. او به درختان خرمايي در سمت طلوع آفتاب اشاره کرد و گفت: آنجا «غُرَبه» است و منظورش همان غديرخم بود که امروزه گاهي به اين نام خوانده مي شود. هشت کيلومتر پس از قصر عليا به غديرخم رسيدم که از شرق رابغ 26 کليومتر است. آبگيري در سمت غربي دشت است که حدود 150 درخت خرما کنار آن است. اين دشت قبلاً «خرّار» نام داشته و سيل در آن جاري مي شده، ولي هم اکنون تپه هايي در آن ايجاد شده که مانع سيل است. از سمت شرقي اين آبگير دشت «خانق» است که آب کوههاي «شراء» از 25 کيلومتري در آن جاري مي شود و به اين آبگير مي ريزد که باعث بقاي اين آبگير تاريخي شده است. اين آبگير دائمي است و هر قدر خشکسالي باشد خشک نمي شود.

سمت جنوب اين آبگير، صحراي «وبريه» است و کنار آن «عويرضة» است.

 

در سمت غربي و شمال غربي غدير خم آثار شهري باستاني ديده مي شود که حصاري داشته و بوضوح قابل رؤيت است. از جمله سه ساختمان بلند يا قلعه که خراب شده است.

سه دليل مي توان ذکر کرد که در اين مکان سکونت جمعي از مردم به صورت شهر يا روستاي مهمي بر قرار بوده است:

1. چشمه ي غدير، که در حجاز بودنِ يک چشمه مساوي با برقراري يک روستا است.

2. بعد از شهادت اميرالمؤمنين عليه السلام فرزندان صحابه و انصار و قريش در دشتهاي حجاز متفرق شدند و براي خود باغها و آبادي هايي ساختند که به صراحت تاريخ مناطق اطراف غدير خم از آن مناطق است. بنابر اين استبعادي ندارد در اين غدير هم وطن کرده باشند و اطراف آن را آباد نموده باشند، بخصوص آنکه سابقه ي حضور پيامبر صلي اللَّه عليه و آله نيز در آنجا ثابت بوده است.

3. زمينهاي اطراف غدير همه به قسمتهاي کوهپايه اي و مايل به دشت هستند و تا آنجا که اهل منطقه نقل مي کنند سراسر آن را نخلستان پوشانده بوده است.

اين سه دليل ثابت مي کند که سرزمين غديرخم که امروزه فقط چند چادرنشين در اين سو و آن سويش خيمه زده اند، روزگاري شهرآبادي بوده است. [1] .

در سمت شمال شرقي، بيابان سياه رنگي است که «ذويبان» نام دارد. در سمت شمال غربي بيابان «رمحه» است که جنگلهاي درخت سَمُر [2]  آن را فرا گرفته است.

از سمت شمال دشت وسيعي است که همان «وادي ظهر» است و سراسر آن را جنگلهاي درخت سَمُر بطوري پوشانده که عبور از آن را مشکل ساخته است.

در زمين مسطح کنار غدير براي استراحت توقفي کرديم و در همين حال چوپاني گوسفندانش را براي آن کنار غدير آورد و پس از آب خوردن از آنجا دور شدند.

سپس مؤلف کتاب مسئله ي غديرخم و سابقه ي تاريخي آن را مطرح مي کند و مي گويد: در بازگشت از حجة الوداع، در همين مکان پيامبر صلي اللَّه عليه و آله درباره ي علي عليه السلام فرمود: من کنت مولاه فعلي مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه، و خطبه ي مشهور غدير کنار همين آبگير بوده است که از دليلهاي شيعه بر ولايت علي بن ابي طالب عليه السلام است. [3] .

 

[1] از نظر شيعه دليل ديگري موارد فوق را تأييد مي کند و آن صراحت تاريخ در وجود مسجد غدير در آنجا است. قرائن مذکور نيز مؤيدي قوي بر وجود مسجد غدير است که طبعاً بخاطر عبور حجاج زمينه ي سکونت نيز در آنجا فراهم بوده است.

[2] درخت «سَمُر» نوعي درخت مخصوصِ بيابانها و شنزارها است که در حد فوق العاده اي رشد مي کند و شاخ و برگهاي پرپشت پيدا مي کند و شباهت زيادي به درخت چنار دارد و سايه ي مناسبي در صحراهاي خشک ايجاد مي نمايد.

[3] تطبيق تاريخي محل غديرخم توسط يک کارشناس غير شيعه، آن هم نه فقط به صورت تحليل علمي بلکه در سايه ي يک سفر اکتشافي و تحقيقي ارزش بسيار بالايي دارد و بعنوان مدرکي مهم و قابل استناد براي شيعه تلقي مي شود.

 

علامه دکتر شيخ عبدالهادي فضلي

 ايشان از علماي بزرگ شيعه در منطقه ي شرقي عربستان هستند و در سالهاي 1402 و 1409 دوبار به منطقه ي غدير سفر کرده اند و با توجه به سوابق تاريخي و جغرافيايي که در منابع شيعه و غير شيعه آمده به شناسايي غدير خم پرداخته اند و توصيف کاملي از منطقه ي غدير را طي مقاله اي که در مجله تراثنا شماره ي 21 ص 33 -8 چاپ شده ارائه داده اند که خلاصه اي از آن را مي آوريم:

به همراه سه نفر از جده راهي جحفه شديم و در آنجا به مسجد ميقات آمديم و از خادم مسجد راه قصر عليا را پرسيديم. از آنجا پنج کيلومتر طي کرديم تا به قصر عليا رسيديم. آنجا جاده به سمت راست از جانب مکه به موازات کوهها منحرف شد. در قسمت وسيع بيابان جاده به چند سو تقسيم شده و کم کم زير ريگها گم شده بود. چوپاني را از دور ديديم و نزد او رفتيم و از او راه «غُرَبه» که نام ديگر غدير است سؤال کرديم. او راهي را نشان داد و گفت: بعد از آن دشت وسيعي را مي بينيد که بالاي آن نخلستان غربه پيدا مي شود. در وسط بيابان پيرمردي را همراه جواني سوار بر ماشين ديديم و از او درباره ي وطنش سؤال کرديم. او گفت: کمي بعد از غربه ساکن هستيم.

گفتم: مقصد ما هم آنجاست. گفت: شما اهل منطقه ي شرقي عربستان هستيد و دنبال غدير هستيد!! گفتم: آري. گفت: غدير در قسمت پايين دشت سمت راست جاده است. بعد از خداحافظي به آن سمت آمديم و به لطف خداوند وارد وادي غدير شديم.

بيابان بسيار وسيعي بود و دختان سَمُر بصورت پراکنده در اين سو و آن سو ديده مي شد. اين بيابان بين دو رشته کوه در سمت شمال و جنوبي قرار داشت. در مسير سيل آن، سه دسته درختان نخل ديده مي شد که هر دسته با ديگري حدود 20 متر فاصله داشت.

در انتهاي غربي بيابان غدير، درختاني بود که وسط آن چشمه اي جاري بود که به احتمال قوي همان چشمه ي تاريخي غدير است.

بار دوم که در سال 1409 به منطقه ي غدير سفر کرديم همان راه سفر قبلي را پيموديم تا به غدير رسيديم. در آنجا مشاهده کرديم که سيل بسياري از شرايط جغرافيايي منطقه را تغيير داده و تعدادي از درختان خرما از بين رفته و درختاني که اطراف چشمه بودند- بجز چند تا- از بين رفته اند. چشمه ي غدير را ديديم که مسيرش عوض شده و به سمت درختاني در بيست متري چشمه مي رود.
درباره : اماکن مکه مکرمه ,غدیــر خـــــــــــم ,تنگه ارشا-(غدیر) ,الهم صل علی محـــمد و آل محمـــــــد و عجل فرجهم ,مذهبــــــــی ,سیاســـــی ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
ماجرای برج شیطان در مکه
نکته پایانی جریان غدیر خم
برچسب ها : سپس مؤلف کتاب مسئله ي غديرخم و سابقه ي تاريخي آن را مطرح مي کند و مي گويد: در بازگشت از حجة الوداع، در همين مکان پيامبر صلي اللَّه عليه و آله درباره ي علي عليه السلام فرمود: من کنت مولاه فعلي مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه، و خطبه ي مشهور غدير کنار همين آبگير بوده است که از دليلهاي شيعه بر ولايت علي بن ابي طالب عليه السلام است , غدیر خم از دیدگاه علمای شیعه و سنی , شیعه و سنی ,


نوشته شده در 21 / 11 / 1392 توسط مدیر سایت| بازدید : 1045 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
نام ارسال کننده : Unknown
شکلکشکلکشکلکشکلک
14 تير 1395 | 21:48
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
مطالب پر بازدید
ورود به سایت بازدید : 2469
فشن ها در تهران بازدید : 2321
عطر انتظار بازدید : 2307
سفری بسوی شام بازدید : 2183
عاشورا و مهدویت بازدید : 2171
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سرویس میزبانی وبلاگ در ایران کدام است؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به ایران سرای من مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا