close
تبلیغات در اینترنت
تاريخچه و ابتداي جشن غدیر

ایران سرای من
الهم عجل لولیک الفــــــرج
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بــا سلام خدمت بازدید کنندگان محتــرم،بـــه وبلاگ شخصی علــی کاکـــاونــــــد خوش آمدید.امیدوارم لحظـات خوبــی رو بگذرانیـــــد و ازاینکه وقت خـود را صـــرف مشاهــــده ایــــــن بلاگ نمودید،متشکرم اکثر مطالبی که در این وبلاگ منتشر می شود،دست نوشته ها و عقایـــد شخصی مدیر سایت می باشد مگر اینکه برای آن منبع دیگری ذکر شده باشد.این وب سـایت در سایت ساماندهــی وب سایت های ایرانی ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامــــی می باشد. این وب سایت مسئولیتی در مورد پیام هـــای ارسالی توسط کاربران نخواهد داشت.هر گونــــه پیوند به بیـــرون و یا باز نشـــر مطالب سایتهـــای دیگر الزاما به معنی تائید مطالب و محتواى آنها نیسـت. استفاده از تمــــام مطالب نوشته شده من در این وبسایت آزاد می باشد. همچنین می توانید برخی دیگر از وبلاگ های افشین کاکاوند را در زیر مشاهده فرمائید:تصاویر عمره 92 ..................powerirani.lxb.ir.. ...........ak110.mihanblog.com..... (((الهم عجل لولیک الفرج))).
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 70 نفر
بازدیدهای دیروز : 66 نفر
كل بازدیدها : 794144 نفر
بازدید این ماه : 70 نفر
بازدید ماه قبل : 978 نفر
نظرات : 887
كل مطالب : 352 عدد
تعداد اعضا : 715 نفر
امروز : دوشنبه 01 بهمن 1397
جستجوی مطالب

Google
iranam.rozblog.com

 قال رسول اللَّه صلي الله عليه و آله: هنئوني، هنئوني: [1]  به من تهنيت بگوييد، به من تهنيت بگوييد.

اين عيد و جشن جديد نيست و منحصر به تشيع هم نبوده چه اينکه فِرَق ديگر مسلمين هم اين روز را جشن مي گرفته اند، ولي در قرون اخير از شعائر شيعه محسوب مي شود.

در مصر و کشورهاي اسلامي در طول سالها روز غدير را به عنوان عيد جشن مي گرفته اند. [2]  اين مراسم از زمان رسول خدا صلي الله عليه و آله با کلام حضرت که فرمودند: «هَنِّئوني، هَنِّئوني» شروع شد، آنچنانکه خود آنحضرت مردم را امر مي کند به ايشان تبريک بگويند. همچنين عمامه سحاب را به سر مبارک اميرالمؤمنين عليه السلام در آن روز قرار دادند.

در چنين روزي در آسمانها هم جشن برقرار است. امام صادق عليه السلام فرمود: روز غدير نزد اهل آسمان مشهورتر از اهل زمين است.

خداوند تعالي در بهشت قصري خلق فرموده که بناي آن خشتي از نقره و خشتي از طلا است. در آن قصر صد هزار اتاق سرخ رنگ و صد هزار خيمه ي سبز رنگ وجود دارد و خاک آن از مشک و عنبر است.

در آن قصر چهار نهر جاري است: نهري از شراب و نهري از آب و نهري از شير و نهري از عسل. در کناره هاي اين نهرها درختاني از انواع ميوه ها قرار دارد، و بر آن درختان طيوري هستند که بدنهاي آنها از لؤلؤ و بالهايشان از ياقوت است و به انواع صداها مي خوانند.

روز غدير که فرا مي رسد اهل آسمانها وارد اين قصر مي شوند و تسبيح و تقديس و تهليل مي گويند. آن پرندگان هم به پرواز در مي آيند و خود را به آب مي زنند، و سپس در آن مشک و عنبر مي غلطند. آنگاه که ملائکه جمع شدند بار ديگر به پرواز در مي آيند و آن عطرها را بر آنان مي پاشند.

 

ملائکه در روز غدير «نثار فاطمه عليهاالسلام» [3]  را به يکديگر هديه مي دهند. وقتي آخرين ساعات روز غدير فرا مي رسد ندا مي آيد: «به مراتب و درجات خود بازگرديد که به احترام محمد و علي تا سال آينده در چنين روزي، از لغزش و خطر در امان خواهيد بود». [4]  در زمان اميرالمؤمنين عليه السلام روز جمعه اي مصادف با عيد غدير شده بود. حضرت در ميدان شهر کوفه در خطبه ي نماز درباره ي غدير و اهميت و افضليت آن سخناني ايراد فرمودند، و بعد از نماز در مجلسي که به همين مناسبت در منزل حضرت مجتبي عليه السلام ترتيب داده شده بود با جمعي شرکت نمودند.

ائمه ي معصومين عليهم السلام نيز در سالهاي مختلف در مکانهاي مختلف مراسم جشن و اطعام و افطار بر پا مي نمودند و در اهميت و عظمت اين روز کلمات بسيار حساس و شايان توجهي بيان مي فرمودند که در کتب مختلف ذکر شده و به مناسبتهايي خواهد آمد.

عظمت اين روز به حدي بوده که طارق بن شهاب يهودي در مجلس عمر گفت: «لو نزلت فينا هذه الاية (اليوم اکلمت لکم دينکم و اتممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام ديناً) لاتخذنا يوم نزولها عيداً». اگر اين آيه درباره ي ما نازل مي شد روز نزولش را عيد قرار مي داديم.

کسي از حاضرين در آن مجلس اين مطلب را انکار ننمود، بلکه عمر کلامي گفت که دلالت بر تقرير کلام يهودي مي کرد. [5] .

 

عيد و جشن غدير

 روز غدير در واقع عيد آل محمد عليهم السلام و روز جشن اهل بيت است، و به همين جهت تأکيد خاصي از سوي ائمه عليهم السلام بر جشن گرفتن و اظهار سرور و شادي در اين روز وارد شده است.

شخصي يهودي که در مجلس عمر حاضر بود گفت: اگر آيه ي «الْيَوْمَ اَکْمَلْتُ لَکُمْ دينَکُمْ ...» (که در روز غدير نازل شده) در امت ما نازل شده بود ما روز نزول آن را عيد مي گرفتيم! [6] .

امام صادق عليه السلام مي فرمايد: انبياء بني اسرائيل روزي را که جانشينِ بعد از خود را تعيين مي کردند عيد قرار مي دادند. «عيد غدير» هم روزي است که پيامبر صلي اللَّه عليه و آله علي عليه السلام را براي مردم منصوب فرمود ... [7] .

بدون شک عيد گرفتن غدير به معناي زنده نگه داشتن آن روز تاريخي در دلهاي شيعيان و احياي محتواي آن در مقابل دشمنان است، و به عنوان علامتي بزرگ بر صفحه ي تاريخ تشيع نقش بسته و نشان دائمي ولايت است.

 

عيد غدير در لسان پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و امامان

 ذيلاً احاديثي که در فضيلت عيد غدير و اهميت خاص آن در مقايسه با ساير اعياد از لسان معصومين عليهم السلام وارد شده ذکر مي شود:

 

پيامبر صلي اللَّه عليه و آله

 - روز غدير خم افضل و بالاترين عيدهاي امت من است. [8] .

پيامبر صلي اللَّه عليه و آله به اميرالمؤمنين عليه السلام وصيت فرمود که اين روز را عيد بگيرد، و فرمود: انبياء هم چنين مي کردند و به جانشينان خود وصيت مي کردند که اين روز را عيد بگيرند. [9] .

 

ثواب جشن و عيد قرار دادن غدير

 قال رسول اللَّه صلي الله عليه و آله: «يوم غدير خم افضل اعياد امتي و هو اليوم امرني اللَّه تعالي ذکره بنصب اخي علي بن ابي طالب عليه السلام عَلَماً لأمتي». [10]  رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند: روز غدير خم با فضليت ترين عيدهاي امت من است. آن روزي است که خداوند امر فرمود برادرم علي بن ابي طالب عليه السلام را عَلَم (خليفه، جانشين، نشانه ي حق، پرچم هدايت، راهبر، امام) براي اين امت قرار دهم. [11] .

 

[1] الغدير: ج 1 ص 274.

[2] الغدير: ج 1 ص 267 تا 268.

[3] نثار فاطمه عليه السلام همان ميوه هاي درخت طوبي است که در شب زفاف حضرت، به امر الهي از آن درخت در آسمانها پخش شد و ملائکه آنها را به عنوان يادگار برداشتند. بحارالانوار: ج 43 ص 109.

[4] بحارالأنوار: ج 37 ص 163. عوالم: ج 15:3 ص 221.

 

[5] بحار: ج 37 ص 156. الغدير: ج 1 ص 283. اقبال: ص 458.

[6] الغدير: ج 1 ص 283. عوالم: ج 3:15 ص 115 و 303.

[7] بحارالأنوار: ج 37 ص 170.

[8] عوالم: ج 3:15 ص 208.

[9] عوالم: ج 3:15 ص 211.

 

[10]الغدير: ج 1 ص 294.

[11] در مورد رواياتي که بر افضليت عيد غدير بر همه ي اعياد دلالت دارد مراجعه شود به: بحارالانوار: ج 98 ص 323 تا 398. بحارالانوار: ج 37 ص 109. مصباح: اعمال غدير. کافي: ج 4 ص 149 ح 3. بحارالانوار: ج 94 ص 114 تا 115. بحارالانوار: ج 97 ص 110. امالي صدوق: ص 12 ح 8. وسائل: ج 7 باب 14. کافي: ج 1 ص 303. الغدير: ج 1 ص 285. اقبال: ص 464 تا 468. 
درباره : اماکن مکه مکرمه ,غدیــر خـــــــــــم ,الهم صل علی محـــمد و آل محمـــــــد و عجل فرجهم ,مذهبــــــــی ,سیاســـــی ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
ماجرای برج شیطان در مکه
نکته پایانی جریان غدیر خم
برچسب ها : تاريخچه و ابتداي اين جشن ,


نوشته شده در 25 / 11 / 1392 توسط مدیر سایت| بازدید : 1329 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
نام ارسال کننده : Unknown
____________با عرض پوزش___امکان نمایش این نظر مهیا نیست___________
13 تير 1395 | 16:37
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
مطالب پر بازدید
ورود به سایت بازدید : 2469
فشن ها در تهران بازدید : 2321
عطر انتظار بازدید : 2307
سفری بسوی شام بازدید : 2183
عاشورا و مهدویت بازدید : 2171
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سرویس میزبانی وبلاگ در ایران کدام است؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به ایران سرای من مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا