close
تبلیغات در اینترنت
يادمان علامه اميني (5)

ایران سرای من
الهم عجل لولیک الفــــــرج
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بــا سلام خدمت بازدید کنندگان محتــرم،بـــه وبلاگ شخصی علــی کاکـــاونــــــد خوش آمدید.امیدوارم لحظـات خوبــی رو بگذرانیـــــد و ازاینکه وقت خـود را صـــرف مشاهــــده ایــــــن بلاگ نمودید،متشکرم اکثر مطالبی که در این وبلاگ منتشر می شود،دست نوشته ها و عقایـــد شخصی مدیر سایت می باشد مگر اینکه برای آن منبع دیگری ذکر شده باشد.این وب سـایت در سایت ساماندهــی وب سایت های ایرانی ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامــــی می باشد. این وب سایت مسئولیتی در مورد پیام هـــای ارسالی توسط کاربران نخواهد داشت.هر گونــــه پیوند به بیـــرون و یا باز نشـــر مطالب سایتهـــای دیگر الزاما به معنی تائید مطالب و محتواى آنها نیسـت. استفاده از تمــــام مطالب نوشته شده من در این وبسایت آزاد می باشد. همچنین می توانید برخی دیگر از وبلاگ های افشین کاکاوند را در زیر مشاهده فرمائید:تصاویر عمره 92 ..................powerirani.lxb.ir.. ...........ak110.mihanblog.com..... (((الهم عجل لولیک الفرج))).
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 61 نفر
بازدیدهای دیروز : 66 نفر
كل بازدیدها : 794135 نفر
بازدید این ماه : 61 نفر
بازدید ماه قبل : 969 نفر
نظرات : 887
كل مطالب : 352 عدد
تعداد اعضا : 715 نفر
امروز : دوشنبه 01 بهمن 1397
جستجوی مطالب

Google
iranam.rozblog.com

مصادر خطي الغدير

 اميني، در خلال تحقيق در متون و مصادر کهن اسلامي، با عمقِ «تحريف و دست کاريِ عمدي» در متون اهل سنت، آشنا شد و با شناختِ اين امر، به جست وجوي نسخه هاي کهنِ اين متون در مخزنِ خطيِ کتابخانه ها برخاست. جناب حکيم زاده در تابستان 1374 شمسي، به بنده گفتند که مرحوم علامه اميني مي فرمودند:

من در جريان مطالعه و بررسي احاديث و اشعار مربوط به غديرخم در کتب گوناگون، به تدريج متوجه شدم که پس از قرن چهارم، در احاديث مندرج در متون و منابع کهنِ تاريخيِ اهل سنت، توسط متعصبين اين فرقه، دست کاري ها و تحريف هاي زيادي صورت گرفته است؛ به اين معنا که هنگام استنساخ متون، در سلسله سند روايات دست برده و نام افراد را جابه جا کرده اند، استاد را به جاي شاگرد و شاگرد را به جاي استاد نشانده اند، يا - في المثل - حسن را به جاي تقي و تقي را به جاي حسن نوشته اند، و هکذا.

هدفشان نيز از اين کار، آن بوده است که وقتي [براي اثبات فضايل اهل بيت (ع) يا حقانيت تشيع] به اين گونه روايات استناد شود، بگويند: تقي زماناً پيش از حسن مي زيسته و شيخ و استاد وي در نقل حديث بوده؛ چگونه در اين جا از حسن نقل حديث کرده است! خير، سند اين روايت مخدوش بوده و قابل اعتبار و استناد نيست!

عمده اين دست کاري ها و تحريف ها نيز از قرن چهارم به بعد انجام گرفته است؛ لذا من [= اميني] براي تهيه مصادر کتاب الغدير و ضبط صورت اصيل و نخستينِ روايات آن، ناچار شدم به نسخه هاي مخطوطي مراجعه کنم که قدمت آن ها به پيش از قرن چهارم هجري مي رسد.

به گفته همو، سفر اميني در دهه چهل شمسي به هند و ترکيه، براي مشاهده و بررسي نسخه هاي مخطوط قديمي در کتابخانه هاي آن دو کشور، در پي کشف همين حقيقت تلخ، و به همين انگيزه علمي و تحقيقي صورت گرفت. پس از آن سفرها نيز مطلب براي ايشان عيني تر شد. شما مي توانيد آثار اين سفر علمي - تحقيقي را در مجلدات 12-16 الغدير (مُسنَدُ المَناقِبِ و مُرسَلُها) و دو جلد مصادر و منابع خطيِ آن - که هنوز چاپ نشده است - ببينيد. [1] .

حاصل اهتمام اميني در اين زمينه، آن بود که، به گفته جناب حکيم زاده:

در نجف اشرف از حيث کثرت اشتمال بر مصادر و مآخذ کهن، کتابخانه اي مهم تر و جامع تر از کتابخانه اميني يافت نمي شد؛ چون ايشان به من و حاج آقا رضا، فرزند آن مرحوم - که سالي يک بار با هم به بغداد رفته، کتابخانه هاي آن جا را براي يافتن کتاب هاي تازه يا مورد نياز، زير و رو مي کرديم - مي فرمود: راضي نيستم غير از مصادر، کتاب ديگري بخريد. ايشان معتقد و مايل نبود که پول کتابخانه، صرف خريدِ کتبِ [به اصطلاح] دست دوم و سوم گردد، و همت خويش را مصروف تهيه و خريد کتب مصادر [اعم از مصادر شيعه و سني] ساخته بود.

 

چگونه به وادي «الغدير» افتادم

 روي آوردن اميني به واديِ نگارش الغدير، داستاني شگفت و خواندني دارد. خود او در پاسخ به اين سؤال که چطور شد به تأليف کتاب الغدير همت گماشتيد، مي فرمود: «من مطالب فراوان و شخصيت هاي کم نظيري را مد نظر قراردادم تا سرانجام به اين نتيجه رسيدم که تنها شخصيتي که هرچه درباره او نوشته و گفته شود، شايستگي آن را دارد، علي است و من مظلوم تر از وجود مقدس علي بن ابي طالب (ع) سراغ ندارم؛ لذا رفتم مناقب و فضايل و پرونده او را از کتاب هاي تاريخ و منابع اخبار و احاديث درآوردم و کتاب الغدير را تأليف نمودم.» نيز مي فرمود: «وقتي مي خواستم به رشته تأليف روي آورم، هرچه فکر کردم که من چگونه وارد شوم و در چه زمينه اي صحبت کنم، از تأليف يا ترجمه و کتاب نويسي، درباره همه فکر مي کردم. از بس که فکر کردم، خسته شدم. يک روز به آستان قدس علوي مشرف شدم و به ايشان توسل جستم که من چه کنم و چه بنويسم. تمامي موضوعات و مباحث را به خاطر آوردم. هر مطلبي که به ذهنم آمد، ديدم خيلي کوچک است و ارزش قلم فرسايي ندارد. در اين اثنا متوجه شدم که من کتاب الغدير را بنويسم.» [2] .

در طول نگارش الغدير نيز لطف مولا پيوسته شامل حالش بود و بسا مي شد که اميني براي تکميل تحقيقات خود، نياز به کتابي مي يافت و دارندگان آن، به اشکال مختلف از دادن کتاب به وي دريغ مي کردند، و او به مولا متوسل مي شد و ناگهان آن کتاب، به شکلي معجزه آسا، به دست او مي رسيد! خود نقل مي کرد:

وقتي الغدير را مي نوشتم، بسيار مايل بودم کتاب الصراطالمستقيم را هم ببينيم. [3]  شنيده بودم نسخه خطي اين کتاب نزد يکي از روحانيون نجف است. خيلي مايل بودم او را ديده و از وي تقاضا کنم کتاب را به من امانت دهد، تا مطالعه کرده و به او پس دهم. شبي، اوايل مغرب که مي خواستم به حرم مطهر مشرف شوم، شخص مزبور را ديدم که با يک دو تن از اهل علم، در ايوان مطهر نشسته و مشغول صحبت بود. نزد او رفتم و پس از احوال پرسي، تقاضاي خود را اظهار کردم. عذرهايي آورد. گفتم: «اگر مي خواهي، کتاب را به من امانت ده و اگر نمي شود، من به بيروني منزلت آمده، همان جا مطالعه مي کنم و چنانچه اين را هم قبول نداري، در دالان منزلت نشسته مطالعه مي نمايم. گفت: «خير، نمي شود!» آخر الأمر گفت: «شما هيچ گاه اين کتاب را نخواهيد ديد!» با شنيدن اين جمله، گويي آسمان را بر سر من کوبيدند! ناراحتي ام، نه به اين خاطر بود که او خواسته مرا قبول نکرد، بلکه ناشي از احساس مظلوميت اميرالمؤمنين بود!

به حرم حضرت امير مشرف شده و خطاب به ايشان عرض کردم: «آقا، چقدر شما مظلوميد! يکي از ارادتمندان و شيعيان شما کتابي را در فضايل و حقانيت شما نوشته و يکي از ارادتمندان و خدمتگزاران شما هم مي خواهد آن را بخواند و به ديگران برساند. اين کتاب نزد يکي از شيعيان و ارادتمندان شما و در محيط زندگي شيعيان شما در کنار قبر مطهر شما قرار دارد؛ اما باز هم او از اين کار اِبا دارد! به راستي که شما مظلوم تاريخ در طول قرون هستيد! ...» حال گريه عجيبي داشتم، به طوري که تمام بدنم تکان مي خورد. ناگهان به قلبم افتاد که فردا صبح، به کربلا برو! به محض خطور اين معنا در قلبم، ديدم حال بُکا از ميان رفته و يک شادابي [اي] مرا فراگرفته است که هرچه به خود فشار مي آورم تا به آن گريه و درد دل ادامه دهم، نمي توانم! به کلي آن حال رفته است و تنها يک مطلب در دل من جايگزين شده است: به کربلا برو!

از حرم مطهر بيرون آمده، به منزل رفتم. صبح به اهل منزل گفتم: «قدري صبحانه به من بدهيد، مي خواهم به کربلا بروم.» گفتند: «چرا وسط هفته مي رويد و شب جمعه نمي رويد؟» گفتم: «کاري دارم.»

به کربلا رفته و يکسر به حرم مطهر حسيني مشرف شدم. در حرم مطهر به يکي از آقايان محترم اهل علم برخوردم. خيلي اظهار محبت کرده و گفتند: «آقاي اميني، چه عجب وسط هفته به کربلا آمده ايد!» [رسم علما آن بود که پنج شنبه ها به کربلا مشرف مي شدند، تا زيارت شب جمعه را درک کنند.] گفتم: «کاري داشتم.» گفت: «آقاي اميني، ممکن است از شما خواهشي بکنم؟» گفتم: «بفرماييد!» گفت: «مقداري کتب نفيس از مرحوم پدرم باقي مانده که بلا استفاده مانده و تقريباً محبوس است. بياييد آن ها را ببينيد؛ اگر چيزي به دردتان مي خورد، امانتاً ببريد و بعد برگردانيد.» گفتم: «کي بيايم؟» گفت: «امروز کتاب ها را بيرون آورده، مهيا مي کنم. جناب عالي فردا صبح براي صرف صبحانه به منزل ما تشريف بياوريد؛ هم صبحانه صرف کنيد و هم کتاب ها را ملاحظه نماييد.» قبول کردم و رفتم. بيست و چند جلد کتاب بر روي هم گذارده بود. اولين کتاب را که برداشتم، ديدم نسخه اي بسيار پاکيزه و نفيس از کتاب الصراطالمستقيم است! حالت گريه شديدي به من دست داد. صاحب خانه علت را جويا شد. جريان صحبت با آن روحاني در نجف و سفر به کربلا براي پيداکردن اين کتاب را براي او نقل کردم. او نيز از لطف الهي به گريه افتاد. کتاب مذکور و چند جلد کتاب نفيس ديگر را به من امانت داد و مدت سه سال نزد من بود، تا اين که پس از رفع حاجت، به وي رد کردم. [4] .

 

 

[1] آقاي حکيم زاده، مي گويد: «در اواخر دهه چهل که ناخوشي علامه تازه آغاز شده بود، زماني که کتاب مناقب احمد بن حنبل را براي ايشان مي خواندم، جابه جا مي فرمود: اين حديث از همان احاديثي است که سلسله سندش را عمداً مخدوش ساخته اند، و من از حافظه سرشار علامه در شگفت بودم که به محض قرائت سند و متن حديث، مي فرمود سلسله اين حديث، دست کاري و تحريف شده است!»

در تأييد اظهارات اميني، مي توان شواهد زيادي از کتب و مصادر کهن اهل سنت ارائه کرد؛ از آن جمله: تفسير و تاريخ طبري، مروج الذهب،المعارف ابن قُتَيبه دينوري، اليواقيت والجواهر شعراني (ر.ک: ابوالحسني، علي، بوسه برخاک پي حيدر، ص 643 - 653). 

[2] يادنامه علامه اميني، ضميمه روزنامه رسالت، ص 4.

[3] الصراط المستقيم، تأليف شيخ زين الدين ابومحمد علي بن يونس عاملي بياضي است که بعدها توسط کتابخانه مرتضوي در تهران چاپ شد.

[4] ر.ک: آيت اللَّه نجومي، يادنامه علامه اميني، ضميمه روزنامه رسالت، ص 14. آيت اللَّه شهرستاني نيز ماجراي ديگري از کرامت امام علي (ع) را به اميني - در يافتنِ کتبِ مورد نيازش - نقل مي کند که نشان مي دهد اين گونه ماجراها در زندگي علامه، مکرر رخ داده است. (همان، ص 11). 
درباره : اماکن مکه مکرمه ,غدیــر خـــــــــــم ,تنگه ارشا-(غدیر) ,الهم صل علی محـــمد و آل محمـــــــد و عجل فرجهم ,مذهبــــــــی ,سیاســـــی ,شخصیت های اسلامی ,علامه امینی (ره) ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
ماجرای برج شیطان در مکه
نکته پایانی جریان غدیر خم
برچسب ها : در طول نگارش الغدير نيز لطف مولا پيوسته شامل حالش بود و بسا مي شد که اميني براي تکميل تحقيقات خود، نياز به کتابي مي يافت و دارندگان آن، به اشکال مختلف از دادن کتاب به وي دريغ مي کردند، و او به مولا متوسل مي شد و ناگهان آن کتاب، به شکلي معجزه آسا، به دست او مي رسيد , يادمان علامه اميني , علامه اميني ,


نوشته شده در 16 / 12 / 1392 توسط مدیر سایت| بازدید : 1203 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
نام ارسال کننده : یزدان کریم آبادی
____________با عرض پوزش___امکان نمایش این نظر مهیا نیست___________
28 خرداد 1395 | 4:03
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
مطالب پر بازدید
ورود به سایت بازدید : 2469
فشن ها در تهران بازدید : 2321
عطر انتظار بازدید : 2307
سفری بسوی شام بازدید : 2183
عاشورا و مهدویت بازدید : 2171
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سرویس میزبانی وبلاگ در ایران کدام است؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به ایران سرای من مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا