close
تبلیغات در اینترنت
ترجمه خطبه غديريه امام علي

ایران سرای من
الهم عجل لولیک الفــــــرج
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بــا سلام خدمت بازدید کنندگان محتــرم،بـــه وبلاگ شخصی علــی کاکـــاونــــــد خوش آمدید.امیدوارم لحظـات خوبــی رو بگذرانیـــــد و ازاینکه وقت خـود را صـــرف مشاهــــده ایــــــن بلاگ نمودید،متشکرم اکثر مطالبی که در این وبلاگ منتشر می شود،دست نوشته ها و عقایـــد شخصی مدیر سایت می باشد مگر اینکه برای آن منبع دیگری ذکر شده باشد.این وب سـایت در سایت ساماندهــی وب سایت های ایرانی ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامــــی می باشد. این وب سایت مسئولیتی در مورد پیام هـــای ارسالی توسط کاربران نخواهد داشت.هر گونــــه پیوند به بیـــرون و یا باز نشـــر مطالب سایتهـــای دیگر الزاما به معنی تائید مطالب و محتواى آنها نیسـت. استفاده از تمــــام مطالب نوشته شده من در این وبسایت آزاد می باشد. همچنین می توانید برخی دیگر از وبلاگ های افشین کاکاوند را در زیر مشاهده فرمائید:تصاویر عمره 92 ..................powerirani.lxb.ir.. ...........ak110.mihanblog.com..... (((الهم عجل لولیک الفرج))).
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 3 نفر
بازدیدهای دیروز : 106 نفر
كل بازدیدها : 794183 نفر
بازدید این ماه : 109 نفر
بازدید ماه قبل : 1017 نفر
نظرات : 887
كل مطالب : 352 عدد
تعداد اعضا : 715 نفر
امروز : سه شنبه 02 بهمن 1397
جستجوی مطالب

Google
iranam.rozblog.com

ترجمه خطبه غديريه امام علي:

در روزي از روزهاي خلافت امام علي عليه السلام  ، جمعه و عيد غدير (18 ماه ذيحجه) به يک روز افتاده بود. امام در آن روز خطبه اي عجيب خواند و توحيدي شگفت گفت.[1] البته در ترجمه، همه بلاغت و جاذبه و رونق و آهنگ کلمات آن محفوظ نمي ماند. اميد که روزي اين مواريث عظيم و زندگي آفرين به همهْ زبانها گردانيده شود و بشريت به عمق اين تعليم و محبت و پيمان و پاکي و جهاد و اعتقاد برسد.

امام در آن روز، پنج ساعت از آفتاب بالا آمده، به منبر بر آمد. در آغاز، خداي را ستايش کرد، آنگونه که چونان ستايشي، از آن پيش، کس نشنيده بود. و ثنايي گفت خداوند را که ديگران بدانسان نيازسته بودند ثنا گفتن. از اين خطبه آنچه در خاطر روايان ماند اينست:

خداوند را سپاس، که سپاس را در عين بي نيازي از سپاسگزاران، وسيله اي ساخت براي اذعان خلق به پروردگاري او، و سببي افزوني رحمت را، و راهي روشن، آن کس را، که فضل بيشتر او را خواهان باشد.

من گواهي مي دهم که جز اللّه، معبودي نيست. اوست يگانه و بي انباز. و نيز گواهي مي دهم که محمد بنده اوست و فرستاده او. در ازل، به علم خويش، او را از ميان خلقها همه برگزيد و در ميان پيامبران نيز مرتبهاي والايش بخشيد، تا از سوي خداوند امر و نهي کند. خداوند در رساندن احکام خود، محمد را به جاي خويش قرار داد. زيرا خداوند خود به چشمها ديده نشود، و به خاطرها در نگنجد، و در لايه هاي پيچيده گمان ها و پندارهاي انسان جاي نگيرد. آري خدايي نيست جز همان اللّه ملک جبار.

خداوند اعتراف به نبوّت محمد را با اعتراف به الهيّت خود مقرون ساخت و او را به چنان اکرامي ويژه کرد که يکي ديگر از خلق بدان پايه نخواهد رسيد. محمد نيز شايسته اين ويژگي و عنايت بود، چه او خود را ويژه خداوند کرد بود و ربيب خدا بود. آري آن کس که هر لحظه به گونه اي باشد به اين ويژگي نرسد، و آن دل که دستخوش هر گماني گردد به مرتبه محبت حق نايل آمدن نتواند.

 

خداوند فرمود که بر او درود فرستيم، [2]  ، تا گراميداشت بيشتر او باشد، و هم سببي که درخواست درود فرستند به اجابت رسد. [3]  اکنون خداي بر او درود فرستد و او را از اين بيش تکريم کند و تشريف بخشد و بزرگي افزايد، تا آنجا که عظمتش پايان يافتن نشناسد و تا جاودان هماره بر جاي باشد.

آنکه خداوند، پس از محمد، از ميان خلق، تني چند را ويژه خويش ساخت. [4]  اين ويژگان را در پرتو اعتلاي محمد اعتلا بخشيد، و رتبت محمد بديشان سپرد. تا داعياني باشند راستين که خلق را به سوي خداي خوانند و مردمان را خداشناسي آموزند. از اين دسته، در هر قرني و زماني، کس هست. خداوند اينان را در ازال بيافريد، به صورت انواري زبان، به ستايش او گشوده، و شکر و تمجيد او در دلشان افتاده. آنگاه ايشان را حجتهاي خويش کرد بر هر کس که به ربوبيت خدا خستو است و به عبوديت خويش معترف.

خداوند، اين ويژگان را به هنگام آفرينش ديگر آفريده ها حاضر داشت، و تا آنجا که خود خواست، کار را به ايشان سپرد [5]  و ايشان را ترجمان خواست و مشيت خويش قرار داد و زبان اراده خود ساخت.

اما با اينهمه، ايشان بندگان اويند، بندگاني که بي دستور او سخن نگويند و همواره به فرمان او روند. خداوند خود چگونگي و احوال ايشان را نيک مي داند. ايشان براي کس آمرزش نخواهند مگر آن را که خداي پسندد. هيچگاه دل از بيم خداي فارغ ندارند. همي احکام او را به جاي آرند و سنت الهي را پيروي کنند. از حدود خدايي در نگذرند و او را فرمان برند.

خداوند (گذشته از اين راهنمايان، از جهت ديگر نيز) خلق را در تاريکي و بيراهي نهشت و نابينا و ناشنوا رها نکرد، چرا که به آنان عقل داد. آن را در وجودشان بياميخت و در کالبدشان بنهاد و در جانشان استوار ساخت. نيروي حواس را خدمتگار عقل کرد و در گوش و چشم و درون جاي داد. بدينسان حجت را گريبانگير همه کرد و راه روشن را به همه نمود. او با قدرت خويش به مردمان زبان گويا داد، تا يافته هاي حس و انديشه را باز توانند گفت.

پس از اين بايد بگويم، اي جماعت مومنان! خداي عزوجل در اين روز براي شما دو عيد فراهم کرد، دو عيد بزگر سترگ، که يکي ازاين دو جز به آن ديگري استوار نتواند بود. اينچنين کرد تا نيکي را در حقتان به امام رساند و از راه درست آگاهتان کند، و در پس روشندلانيتان برد از پرتو هدايت او فروغ يافته، و راهسپارتان سازد به راه روشن دين خود، و فراوان بر سرتان ريزي از نعتمهاي خويش.

بدين روي، جمعه را روز اجتماع قرار داد و همه را به شرکت کردن در آن فرا خواند، تا آنچه در روزهاي هفته کردهايد تطهير پذيرد و کژي و کاستيهايي که در کار و کسبتان روا داشته ايد، جمعه به جمعه، به هنجار آيد و تصحيح شود. هم در اين روز است ياد کرد مومنان يکديگر را، و هم پديدار شدن بيم پرهيزگاران از خداوند. و در اين روز است که خداوند پاداش کردار نيکوکاران را چندين برابر ديگر روزها دهد. اما کار به اينجا تمام نشود، مگر آنکه هر چه را فرموده است به جاي آريد، و از آنچه نهي کرده است دست بکشيد، و براي کارهايي که به تاکيد امر کرده است فروتنانه کمر اطاعت بنديد.

اکنون بدانيد، که اعتقاد به توحيد پذيرفته نيست مگر با اعتراف به نبوت محمد صلي الله عليه و آله. و هيچ اعتقادي و عملي قبول نيست مگر با قبول ولايت و سرپرستي آن کس که خداوند خود او را ولي و سرپرست قرار داده است.

و آيين طاعت خدا بهنجار نخواهد بود مگر چنگ در زنيد به توفيق و نگهداشت خدايي، و نگهداشت آنان که اهل ولايت اويند. يعني کساني که در روز دور (غدير) [6]  درباره آنان آيت فرستاد، و اراده خويش را در حق بندگان خاص و گزيدگان خود اظهار داشت. و پيامبر را فرمود تا ابلاغ کند و گمراهان و منافقان را به چيزي نشمرد. و خود ضمانت کرد که او را از بد ايشان نگاه دارد.

بدين گونه و با اشاره (به نگهداشت پيامبر از بد بدانديشان) درون آنان را که به ريب اندر بودند نمايان ساخت، و از بطن آن کسان که راه ارتداد مي سپردند پرده افکند. اينجا بود که هم مومن و هم منافق، آنچه را بايد بدانند دانستند. سپس آن کس که بي پروا بود و لاابالي، از حق روي گردانيد. و آن کس که پا بر جاي بود و استوار، بر پذيرفتن حق پاي فشرد. و اينجا بود که جهالت پيشگي منافقان و خيره سري نابفرمانان فزوني گرفت. و بس داندان بر دندان فشردند و دست بر دست زدند. يکي سخني گفت. يکي بانگي کرد. و آن کس که نابفرماني پيشه ساخته بود بر همان سر بايستاد. و در اين ميان گروهي نيز اعتراف کردند، اما نه از ته دل و نه از سرايمان، چنانکه گروهي ديگر اعتراف کردند هم به زبان و هم از جان.

بدين سان، خداوند دين خويش را کامل کرد. و با کامل کردن دين، چشم پيامبر و مومنان و تابعان او را روشن ساخت. و اين همان (واقعه غدير) بود که بر خيتان خود شاهدآن بو ديد و به برخي ديگرتان خبر آن رسيد. و بدين واقعه، آن وعده نيکوي خداوند به شکيبايان در پيوست. و پرداخته هاي فرعون وهامان و قارون و سپاه اينان و تختگاهشان را تباه و ويران کرد. اما گروهي گمراه برجاي ماندنده در تباه ساختن کار مردمان هيچ فرد نگذارند. اينان را نيز خداوند در همان جايگاه هاي خود فرو خواهد گرفت و آثارشان را نابود خواهد ساخت و نشانه هايشان را محو خواهد کرد و از آن پس، دلهاشان را از دريغ و درد خواهد آکند. و به گروهي ملحقشان خواهد فرمود، که دستان ايشان بازهشت و کالبد ايشان نيرومند ساخت و تواناييشان داد، تا بدانجا که (به سوؤ اختيار و سوؤ استفاده از مواهب الهي) دين خدا را دگرگون کردند و احکام او را باژگونه ساختند. و بس زودا اما به هنگام خداوند بر دشمنان خويش پيروز گردد. و خدا لطيف است و خبير.

(لازم نبود اين اندازه سخن گويم، چه) اندکتر ازاين نيز ابلاغ را بسنده بود. اکنون اي مردمان، مشمول رحکمت خداي باشيد! در آنچه خداوند شما را بدان فرا خوانده و ترغيب کرده است يکي بينديشيد، و به سوي دين او روي آوريد و راه او بسپريد. راه هاي پراکنده ديگر در پيش مگريد تا از راه خدا باز نمانيد.

همانا امروز، روزي بس بزرگ است.

در اين روز، گشايش در رسيد، و در اين روز منزلت آن کسان که شايسته بودند بلند گرفت و برهان خدا روشن گشت.

- آري- امروز روز روشن کردن حق است و از مقام پاک (رهبر معصوم) به صراحت و «نص» سخن گفتن.

امروز روز کامل شدن دين است.

امروز روز عهد و پيمان است.

امروز روز گواهي و گواهان است.

امروز روز نماياندن بنيادهاي نفاق و انکار است.

امروز روز حقايق ايمان است.

امروز روز راندن شيطان است.

امروز روز موعود فيصله دادن حق است.

امروز روز فراموش گشته بلند گرايان است.

امروز روز راه نشان دادن و ارشاد است.

امروز روز آزمودن مردمان است.

امروز روز رهنموني به رهنمايان است.

امروز روز آشکار ساختن مقاصد پوشيده و زمينه سازيها و تمهيدهاي ديگران است.

امروز روز نص (تصريح) بر شخص است، يعني آنان که ويژهاند رهبري را.

(امام در آن روز، همواره مي گفت، امروز ... امروز ... تا اينکه فرمود: )

اکنون، در اعمالتان مراقب خداي عزوجل باشيد! و از او بپرهيزيد، و با او مکر مکنيد و از راه فريب درمي اييد. با اعتقاد به توحيد و يگانگي خداوند و با اطاعت آن کس که شما را به اطاعت او امر کرده است [7]  به خدا تقرب جوييد. راه گمراهي مسپريد و از پي آنان که گمراه شدند و ديگران را گمراه کردند مرويد. خداي عزيز، گروهي را نکوهيده است و در کتاب خويش (از قول آنان) چنين فرموده است: «انا اطعنا سادتنا و کبرائنا فاضلونا اسبيلا. ربناآتهم ضعفين من العذاب و العنهم لعناً کبيراً» [8]   =ما مهتران و بزرگان خويش را اطاعت کرديم و ايشان گمراهمان کردند. پروردگار ما! عذاب ايشان را دو چندان کن و برايشان لعنتي بزرگفرست. نيز فرموده است: «و اذ يتحاجون في النار، فيقول الضعفاء للذين استکبروا اناکنا لکم تبعاً، فهل انتم مغنون عنا من عذاب الله من شي ء، قالوا لو هدانا اللّه لهديناکم» [9]  = و آنگاه که در دوزخ مشاجره کنند، پس روان به آنانکه «استکبار» کردند و بزرگي فروختند گويند، ما پيرو شما بوديم، آيا اکنون مي توانيد اندکي از اين عذاب را از ما برداريد، آن گردنکشان گويند، اگر ما به راه خدا رفته بوديم شما را نيز به راه مي برديم.

اکنون، آيا مي دانيد که اين استکبار (که در قرآن آمده است) چيست؟ استکبار، ترک اطاعت آن کس (امام) است که خداوند امر به اطاعت او کرده است، و گردن فرازي است در برابر آن کس که خداوند پيروي او را خواسته است. در قرآن از اينگونه سرگذشت مستکبران بسيار آمده است. اگر آدمي در اينگونه آيات ژرف بينديشد بيگمان او را از راه بدباز دارد و اندرز دهد.

اي مومنان! بداني که خداي عزوجل فرموده است: «ان الله يحب الذين يفاتلون في سبيله صفاً کانهم بنيان مرصوص» [10]  = خداوند آن کسان را دوست مي دارد که در راه او مي جنگند، با صفهايي چونان بناهاي استوار درهم پيوسته. آيا مي دانيد مقصود از «در راه او» (في سبيله) چيست و راه خدا کيست، و صراط اللّه و سبيل اللّه چه کسي است ؟

منم صراط خدا، که هر کس آن را نپيمايد (از او اطاعت نکند) در چاه گمراهي فرو افتد.

منم راه خدا، که پس از پيامبر مرا نصب کرده و نشان داده است.

منم قسيم بهشت و دوزخ.

منم حجت خدا، هم بر بدکاران و هم بر نيکوکاران.

از غنودن در غفلت بخيزيد، و پيش از فرا رسيدن اجل عمل کنيد، و براي دست يافتن به آمرزش پروردگار بر يکديگر پيشي گيريد، پيش از آنکه (رستاخيز شود و) بارويي برافرازند درون آن بهشت و برون آن دوزخ. آنگاه بانگ کنيد و بانگتان نشنوند و غريو بر کشيد و غريوتان به هيچ نگيرند.(به خود آييد) پيش از آنکه فرياد بخواهيد و کس به فريادتان نرسد. شتاب کنيد در طاعت پيش از گذشتن فرصت! (مپنداريد که فرا رسيدن روز پاداش بس دور است، بلکه همين حال) چنين است که گوي هادم لذّات (تباه کننده خوشيها= مرگ) در رسيده است، ديگر نه گريز گاه نجاتي هست و نه دور شدگاه خلاصي.

اين مجمع اکنون به پايان مي رسد و شما همگي روانه خانه هاي خويش مي شويد. برويد- خداي بر شما رحمت فرستد- و بر خانواده خود فراخ گيريد. به برادران خود نيکي کنيد. خداوند را بر اين نعمت که شما را بخشيده است سپاس گزاريد. متحد شويد تا خدا کمکتان کند. نيکويي کنيد تا خدا دوستيتان را پايدار دارد. از نعمتهاي خداداد يکديگر را هديه فرستيد. خداوند در اين روز، چندين برابر ديگر عيدها پاداش دهد.

اينگونه پاداشي را جز در اين روز (غدير) ديگر نخواهيد يافت. نيکويي کردن در اين روز، مال را بسيار کند و عمر را دراز. مهرباني کردن باعث رحمت خدا شود و مهرباني او. در اين روز، به برادران و به خاندان از مال خدا داده ببخشيد، هر اندازه که بتوانيد. همواره چهره خندان داريد. چون به يکديگر رسيد شادمانگي کنيد، و خداي را بر نعمتهايش سپاس داريد. برويد و به آنان که اميدشان به شماست نيکي بسيار کنيد. در خورد و خوراک، خود و زيردستانتان يکسان باشيد. اين يکساني و مساوات را تا جايي که توانايي داريد عملي سازيد، که پاداش يک درهم در اين روز، صدهزار درهم است. و برکت به دست خداست.

روزه اين روز را نيز خداوند مستحب قرار داده است و در برابر آن پاداشي بس بزرگ نهاده. اما اگر کسي در اين روز، نياز برادران خود را برآورد- پيش از تمنا و درخواست- و با ميل و رغبت خوبي کند، پاداش او چنان آن کس باشد که اين روز را روزه داشته است و شب آن را با عبادت به بامداد رسانيده. و هر کس در اين روز به روزه داري افطاري دهد، چنان است که گويي دسته دسته مردم را افطاري داده است ...

همينکه به يکديگر رسيديد، همراه سلام، مصافحه کنيد، و نعمتي را که در اين روز نصيبتان شده است به يکديگر تبريک گوييد. بايد اين سخنان را آن که بود و شنيد به آن که نبود و نشنيد برساند. و بايد توانگران به سراغ مستمندان روند و قدرتمندان به دنبال ضعيفان. پيامبر- که درود خدا بر او باد- مرا به اين چيزها امر کرده است. [11] .

 

[1] امام در ضمن اين خطبه، بسياري از آيات قرآن را در کلام خويش آورده است. آيات نيز در خلال سخنان امام ترجمه شد. و يادآوري شماره آيات و نام سوره ها به نظر لازم نيامد. در مواردي خود امام به نقل آيه تصريح فرموده است.

[2] سوره 33 (احزاب)، آيه: 56 «ان الله و ملائکته يصلون علي النبي، يا ايها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما».

[3] اشاره است به اينکه صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد  صلي الله عليه و آله  به هنگام دعا و توسل و طلب حاجات، در اجابت موثر است. و اين تعليم، در روايات ديگر نيز رسيده است و اساتيد راه گفته اند.

[4] مقصود ائمه طاهرين است و اشاره به ايشان.

[5] يعني به عنوان «ولي» و «خليفة اللّه»، و ولايت و ماموريت از جانب خدا.

[6] «دور»، بروزن«لوح»، جمع دوحة است، به معناي درخت بزرگ و تنومند پرشاخ و پربرگ و پرسايه. چون در کنار غدير و بر کهاي پيامبر اکرم، در آنجا، در صحراي جحفه، علي را به خلافت نصب کرد، ازاينگونه درختان بياباني (سمرات) چند تايي بود، و به هنگام ظهر زير آنها را رفتند و در سايه آنها نماز گزاردند. از اين رو، «روز غدير» را،«يوم الدور» نيز گفتهاند، از باب اشاره به آن درختان، چنانکه شاعر قديم شيعه، کميت بن زيد اسدي (م 126) در يکي از قصايد معروف خود (هاشميات) گويند: و يوم الدوح دوح غدير خم ابان له الولاية لو اطيعا.

[7] اشاره است به آيه 59، سوره 4 (نساء).

[8] سوره 33 (احزاب)، آيه 67 و 68.

[9] از آيه 21، سوره 14) ابراهيم)، و آيه 47، سوره 40 (مومن).

[10] سوره 61 (صف)، آيه 4.

[11] اين خطبه، مدارک چندي دارد، از جمله «مستدرک نهج البلاغه» باب اول 67 تا 72 تاليف علامه شيخ هادي کاشف الغطاء نجفي. چاپ نجف (1354 ق)، و به ضميمه آن کتاب تحقيقي «مدارک نهج البلاغة و دفع الشبهات عنه».

 

 
درباره : اماکن مکه مکرمه ,غدیــر خـــــــــــم ,الهم صل علی محـــمد و آل محمـــــــد و عجل فرجهم ,مذهبــــــــی ,سیاســـــی ,شخصیت های اسلامی ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
ماجرای برج شیطان در مکه
نکته پایانی جریان غدیر خم
برچسب ها : متن خطبه غديريه امام علي: , ترجمه خطبه غديريه امام علي , پس از اين بايد بگويم، اي جماعت مومنان! خداي عزوجل در اين روز براي شما دو عيد فراهم کرد، دو عيد بزگر سترگ، که يکي ازاين دو جز به آن ديگري استوار نتواند بود. اينچنين کرد تا نيکي را در حقتان به امام رساند و از راه درست آگاهتان کند، و در پس روشندلانيتان برد از پرتو هدايت او فروغ يافته، و راهسپارتان سازد به راه روشن دين خود، و فراوان بر سرتان ريزي از نعتمهاي خويش. بدين روي، جمعه را روز اجتماع قرار داد و همه را به شرکت کردن در آن فرا خواند، تا آنچه در روزهاي هفته کردهايد تطهير پذيرد و کژي و کاستيهايي که در کار و کسبتان روا داشته ايد، جمعه به جمعه، به هنجار آيد و تصحيح شود. هم در اين روز است ياد کرد مومنان يکديگر را، و هم پديدار شدن بيم پرهيزگاران از خداوند. و در اين روز است که خداوند پاداش کردار نيکوکاران را چندين برابر ديگر روزها دهد. اما کار به اينجا تمام نشود، مگر آنکه هر چه را فرموده است به جاي آريد، و از آنچه نهي کرده است دست بکشيد، و براي کارهايي که به تاکيد امر کرده است فروتنانه کمر اطاعت بنديد. اکنون بدانيد، که اعتقاد به توحيد پذيرفته نيست مگر با اعتراف به نبوت محمد صلي الله عليه و آله. و هيچ اعتقادي و عملي ,


نوشته شده در 09 / 12 / 1392 توسط مدیر سایت| بازدید : 1235 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
نام ارسال کننده : ناشناس
____________با عرض پوزش___امکان نمایش این نظر مهیا نیست___________
2 تير 1395 | 19:00
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
مطالب پر بازدید
ورود به سایت بازدید : 2469
فشن ها در تهران بازدید : 2321
عطر انتظار بازدید : 2307
سفری بسوی شام بازدید : 2183
عاشورا و مهدویت بازدید : 2171
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سرویس میزبانی وبلاگ در ایران کدام است؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به ایران سرای من مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا